سفر به فضا و اقامت انسان‌ها در آن آنقدر جدی است که سرمایه‌گذاری علمی و مالی شرکت‌های های تک را به خود جلب کرده است؛ یکی از پروژه‌های موفق اقامت در مریخ، مارشا است که طراحی داخلی آن دیدنی است.

خانه‌های مریخ


به زندگی کردن در مریخ فکر کنید و ببینید آیا تمایل دارید آنجا ساکن شوید؟

اقامت در یک مارشا (زیستگاه مریخی) که بیشتر شبیه یک کوزه یا یک گلدان است آن هم روی سیاره سرخ، می‌تواند هیجان انگیز باشد! خدا را چه دیدید؛ شاید روزی نه چندان دور، سرعت و امنیت سفرهای فضایی آنقدر پیشرفت کرد که می‌شد برای تعطیلات یک سفر به همسایه زمین را برنامه ریزی کرد.

دانشمندان و شرکت‌های معماری و حمل و نقل و … مدت‌هاست به این فکر افتاده‌اند و به صورت جدی روی پروژه اقامت در merikh کار و سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

nasa به شرکت معماری AI Space Factory ، یک جایزه ۵۰۰۰۰۰ دلاری داده است و برا ی اجرا این پروژه

زندگی فضایی را روی زمین تجربه کنید

کارخانه فضایی ای آی، با استفاده از چاپ سه بعدی و مواد موجود در مریخ برای ساخت خانه‌هایی چندین طبقه اقدام کرده است. این خانه‌های کوزه‌ای شکل طراحی داخلی چند منظوره و شیکی دارند. شما می‌توانید در یک مارشا که مساحت چندانی هم ندارد، زندگی کنید، کار کنید و بازی کنید.

نورگیری در بالایی سقف نصب شده برای دیدن اسمان پر از ستاره یا نور روز.

در جو نازک مریخ غرق شوید و خیال پردازی کنید. این نورگیر روشنایی طبیعی این سازه ۴.۵ متری را نیز تامین می‌کند تا برای زندگی افرادی که در مریخ مستقر می‌شوند خوشایند باشد؛

در نزدیکترین حالت، سیاره همسایه در فاصله ۵۶ میلیون کیلومتری ما قرار دارد. حمل و نقل لوازم به آنجا تقریبا ۵۰۰۰ دلار به ازای هر نیم کیلو (وزن) هزینه خواهد داشت و با استفاده از فناوری فعلی حداقل شش ماه طول می‌کشد. بنابراین باید اولین سفر خود را بسیار مجهز برنامه ریزی کنید.

البته مارشاهای مریخ به نوعی طراحی شده‌اند که اکثر نیازهای ما مسافران را پاسخگو باشند؛ رویکردی به نام استفاده از منابع درجا این اطمینان را به ساکنان جدید مریخ می‌دهد که «لازم نیست همه چیز را با خود بیاورید.»

هر خانه را یک «کندو» نامید که می‌تواند چهار فضانورد را در خود جای دهد.

طراحی عمودی این ساختمان‌ها محدودیت‌های که هست را به حداقل رسانده است.

این خانه ها شامل یک دیواره بیرونی هستند که به ان وصل شده است تا در برابر بادهای شدید از ساکنان خود محافظت کند؛

فضاهای زندگی در چهار طبقه دارد:

با یک آزمایشگاه مرطوب در طبقه اول، آشپزخانه و آزمایشگاه خشک در بالا، و دو طبقه بالاتر برای تفریح و خواب. اتاق خواب‌ها مانند لانه‌های زنبورها جدا شده تا حریم خصوصی افرادحفظ بماند.

دکور داخلی از رنگ‌های روشن و فضای جدا شده به ساکنان آن حس آرامش و امنیت می‌دهد .

جالب اینجاست که این شرکت نمونه‌ای کندو شکل و مشابه را نیز برای سیاره زمین طراحی کرده و پیش از سفر به فضا می‌توان از کم و کیف زندگی در این اقامتگاه مطمئن شد!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *