پلی وود متریال جدیدی است که مهندسان با دانش روز از ترکیب طبیعت (چوب) و صنعت (ترموپلاستیک) آن را تولید کرده اند. در صنعت ساختمان سازی و دکوراسیون به طور گسترده از این متریال استفاده می شود.
امروزه در صنعت ساخت و ساز و دکوراسیون متریال ها و مصالح متنوعی تولید شده است. در طراحی دکوراسیون داخلی و نمای بیرونی ساختمان از مصالح مختلفی برای زیباسازی و مقاومت ساختمان استفاده می کنند.

مهندسان نیز به مصالح موجود قانع نبودند. آن ها به دنبال تولید متریال های جدید با مقاومت و ماندگاری بالا هستند. از طرف دیگر باید قیمت پایین تری نیز داشته باشد.

پلی وود حاصل ایده و نوآوری صنعتی است که با مواد ارزان و فراوان ساخته می‌ شود. پلی وود نوعی کامپوزیت است که ساختار آن از دو ماده چوب و ترموپلاستیک تشکیل شده است. هر دو ماده چوب و پلاستیک مواد بازیافتی را شامل می شود.

ترموپلاستیک هر نوع ماده پلاستیکی که در حرارت بالا دچار تغییرات شیمیایی نشود را شامل می شود. بطری های نوشابه ای، پلی اتیلن و pvc و… را می توان نام برد. چوب مورد نیاز از تنه درختان تهیه نمی شود. از خاک اره که در کارگاه و کارخانه ‌های محصولات چوبی تولید می شود استفاده می کنند.

برای ساخت محصول نهایی ترموپلاست و چوب را به طور مساوی با یکدیگر ترکیب می کنند. یک محصول ضد نم و رطوبت تولید می شود که مقاومت ۷ درصدی دارد که یک عدد ناچیز محسوب می شود.

موارد کاربرد در بخش های مختلف

قبل از تولید، مواد بازیافتی را جداسازی و تمیز می کنند. سپس پلاستیک ها را با خاک اره ترکیب کرده و حرارت می دهند تا ذوب شود. هم زمان رنگدانه مورد نظر را اضافه می کنند. رنگدانه از ماده در برابر اشعه ماوراءبنفش محافظت می کند. محصول نهایی ظاهری شبیه به چوب دارد و با گذر زمان دچار پوسیدگی نمی شود.

کاربرد این متریال در بخش های مختلف شامل:

استفاده برای کفپوش در داخل ساختمان و فضای باز
زیباسازی نمای بیرونی ساختمان
ساخت سقف کاذب
ساخت قفسه و پارتیشن
ساخت درب، پنجره و نرده
ساخت تابلو های تبلیغاتی
استفاده در صنعت مبلمان، نیمکت و کابینت سازی

مزیت‌ های پلی وود

مزیت های این متریال جدید به شرح زیر می باشد:

براحتی برش می خورد.
مقاومت و عمر این محصول از چوب بالاتر است.
پلی وود وزن بسیار کمی دارد و از این نظر برتری مشهودی نسبت به چوب دارد.
حمل و نصب این متریال آسان است.
قیمت ارزان تری نسبت به محصولات چوبی دارد، زیرا مواد اولیه آن قیمت پایین تری دارد.
محصولاتی که از پلی وود ساخته می ‌شوند ضد خش هستند.
جذب رطوبت آن بسیار کم است (حدود ۷%).
این محصول در ابعاد مشخص در بازار داخل به فروش می رسد. برای تهیه ابعاد دلخواه باید به تولیدکنندگان در این زمینه مراجعه بفرمایید.

تخته سه لایی چیست؟

تخته سه لا (ply wood) یکی دیگر از محصولات چوب است. هدف از ساخت آن بالا بردن مقاومت و دوام چوب در برابر عوامل آسیب زا است. از چوب درختان ماهون، افرا، بلوط و توس برای تولید این محصول استفاده می کنند.

تخته سه لا یا تخته سه لایی از لایه های نازک چوب تشکیل شده است. این لایه ها طی مراحل مخصوص به یکدیگر چسبیده می شوند.

ابتدا الوار های چوب را به لایه ‌های نازک تبدیل می‌ کنند. این برش ها به صورت طولی انجام می ‌شوند. سپس ورق ها توسط دستگاه اسکنر بررسی شده تا هیچگونه مشکل ساختاری نداشته باشند. در مرحله بعد این ورق ها توسط چسب به یکدیگر چسبانده و آماده می شوند.

مرحله بعد پرس کردن است که لایه های چوب چسبیده شده را وارد دستگاه پرس می کنند. در اثر فشار و حرارت بالا به ضخامت مورد نظر می رسند. نکته مهم این است که هر لایه از چوب نسبت به لایه قبلی در جهت مخالف رگه چوب قرار می گیرد. لایه ها به صورت عمود بر روی یکدیگر چسبانده می شوند.

انواع چسب با متریال های مختلف تولید شده است. نوع چسب در قیمت نهایی محصول تاثیر بسزایی دارد. خمیر نشاسته، کازبین (چسب حیوانی) و چسب صنعتی رزین را می توان نام برد.

در ضخامت های مختلفی در بین لایه های چوب قرار می گیرد که حداقل ۳ میلی متر می باشد. در ضخامت های ۶، ۹، ۱۲ و ۱۵ میلیمتر نیز تولید می شوند.

انواع تخته سه لایی

انواع تخته سه لا شامل:

تخته سه لایی همگن: تمام لایه های چوب از یک نوع درخت است.
تخته سه لا ناهمگن: از چند نوع چوب برای تولید این نوع تخته استفاده می شود.
تخته قالبی: بر اثر فشار به شکل مورد نظر در می آید و مسطح نیست.
تخته پهنا تا: جهت الیاف لایه بیرونی موازی با عرض تخته قرار می گیرد.
تخته دراز تا: جهت الیاف لایه بیرونی موازی با طول تخته قرار می گیرد.

تخته سه لایی

کاربرد و مزایای تخته سه لا

کاربرد تخته سه لا شامل:

استفاده در ساخت و ساز و پروژه های ساختمانی مختلف
ساخت درب، پنجره و کابینت
صنعت مبلمان
دیوار پوش
پانل های سقفی
مزایای آن نیز به شرح زیر می باشد:

در برابر خش و ضربات شدید بسیار مقاوم است.
در آب و هوای مرطوب قابل استفاده است.
در برابر خمیده شدن، انحنا و ترک خوردگی مقاوم است.
وزنی سبکی دارد و به راحتی قابل حمل است.
رنگ بندی های متنوعی دارد.
در لایه های بیشتر با مقاومت بالاتر نیز تولید می شود.
تخته زیر پایی

تخته زیر پایی با نام تخته بنایی شناخته می ‌شود. از لوازم مهم در ساخت و ساز و پروژه های ساختمان محسوب می شود. کارگران و بنا ها در روند ساخت و ساز از تخته بنایی استفاده می کنند. معمولاً از جنس چوب به خصوص چوب درختان روسی ساخته می شوند. تخته بنایی مقاومت و استحکام بالایی دارد.

ضخامت تخته بنا ۵ سانتیمتر است. تخته زیر پایی در طول های ۳، ۴ و ۶ متر تولید می شوند. این نوع تخته در عرض های ۱۰، ۱۲ و ۲۰ سانتیمتر تولید می شود.

این تخته بر روی داربست های فلزی و چوبی قرار می گیرد. باعث می شود کارگران راحت تر کار خود را انجام دهند. جنس چوب بسیار مقاوم است و در برابر فرسودگی، پوسیدگی و شکسته شدن مقاومت بالایی دارد. علاوه بر این وزن بسیار کمی دارد و حمل و جابجایی آن نیز راحت است.

برای سفید کاری، نقاشی ساختمان، تعمیر بنا و حتی برای تاسیسات داخلی و خارجی نیز از تخته بنا استفاده می کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *