وقتی صحبت از طراحی و دکوراسیون اتاق خواب می شود همه به فکر انتخاب رنگ، سرویس خواب، میز، مبلمان، تابلو، کمد و … هستند و نور پردازی اتاق خواب را فراموش می کنند. این یک اشتباه رایج است زیرا نور پردازی خوب یک عنصر مهم در طراحی هر اتاق است که می توان با ایده های بسیار ساده و زیبایی آن را اجرا نماییم.

اتاق خواب از بین تمامی فضاهای خانه شما اتاقی است که شما در حین مطالعه، استراحت، تفکر و …وقت بسیاری در آن می گذرانید. بسته به سلیقه و نیاز اتاق خواب می تواند تاریک، روشن و یا بین ای دو باشد. بنابراین طراحی درست و به اندازه روشنایی اتاق خواب در به وجود آمدن محلی برای آرامش در شب و گذراندن روزهایی پر مشغله بسیار ضروری است.

نکات کلیدی برای نورپردازی اتاق خواب


یکی از ضروری ترین موارد لازم برای ایجاد فضایی آرام در اتاق خواب، نورپردازی آن است. در هنگام انتخاب طریقه نور پردازی و ایجاد روشنایی باید به یکسری نکات نورپردازی اتاق خواب توجه نمود تا بتوان توازن مورد نیاز را ایجاد نمود. توجه داشته باشید که نورپردازی اتاق خواب کوچک نیاز به دقت بیشتری دارد تا بتوانید بین نور تابیده شده به درون اتاق خواب، رنگبندی اجزاء داخل اتاق و … فضاها را به درستی نورپردازی نمایید بازتاب نوری زیبا در اتاق به وجود آید و منحصر به سلیقه خودتان باشد.

نکات نورپردازی اتاق خواب

نکات مهم برای نورپردازی اتاق خواب والدین
نورپردازی اتاق خواب والدین باید باعث ایجاد آرامش و حس شادی شود و زیبایی اتاق خواب را دو چندان نماید. اتاق خواب والدین علاوه بر اینکه مکانی برای استراحت و خواب است می تواند محیطی برای مطالعه، تماشا کردن تلویزیون و انجام کار باشد. بنابراین باید با روحیات شما سازگار باشد و طبق سلیقه و رنگ دلخواه شما دکوراسیون شود و با نورپردازی صحیح حس آرامش به والدین منتقل شود.

نورپردازی اتاق خواب والدین

نکات مهم برای نورپردازی اتاق خواب کودک


هنگام انتخاب روشنایی و نورپردازی اتاق خواب کودک به دلیل اینکه فضایی برای یادگیری و استراحت کامل کودک است باید از نظر ایمنی و علمی کمی بیشتر فکر شود. نور طبیعی برای هر فضایی الزامی است اما در اتاق خواب و اتاق بازی کودکان از اهمیت بیشتری برخوردار است. پس در ابتدا مطمئن شوید که اتاق خواب کودک شما به اندازه کافی نور طبیعی دریافت می کند تا شما بتوانید مابقی نورپردازی مناسب برا اتاق خواب را طراحی نمایید. می توان از لامپ های هوشمند با قابلیت تنظیم نور برای طول شب و روز استفاده نمود و یا در صورت داشتن اتاق خواب با داشتن فضای کافی، محیط های بازی کودک و یا مطالعه و خواب کودک را جدا کرده و آن را با نورهای استاندارد نورپردازی نماییم تا نور کافی تامین شود و به یادگیری و سلامتی کودک آسیبی وارد نشود.

اصول نورپردازی اتاق خواب

نکته مهم برای دریافت نور طبیعی در اتاق خواب کودکان استفاده از پرده های مناسب برای پنجره است تا در طول روز کنار زده شود و نور کافی وارد اتاق شود و در حین استراحت کودک پرده ها مانع از ورود نور به اتاق شوند تا در خواب کودک اختلالی ایجاد نشود.

تاثیر نورپردازی اتاق خواب بر روح و روان
وجود نور کافی در محیط باعث بهبود خلق و خو و سطح انرژی می شود. در حالیکه نور کم منجر به افسردگی و سایر کمبود های بدن می شود. میزان و نوع مستقیماً بر تمرکز، اشتها، انرژی، رفتار و بسیاری از جنبه های دیگر زندگی تاثیر می گذارد. برخی خواهان نور کم در اتاق خواب هستند در حالیکه برخی دیگر تاریکی مطلق را ترجیح می دهند.

روشنایی اتاق خواب

روش های مناسب نورپردازی اتاق خواب
اصول نورپردازی اتاق خواب بسیار گسترده است که در ادامه مطلب، روش هایی ساده اما کاربردی مطرح شده است تا با به کار گیری آن ها در دکوراسیون اتاق های خود محیطی زیبا و درخشان داشته باشید.

چراغ های سقفی برای نورپردازی اتاق خواب


چراغ های سقفی یکی از همه کاره ترین چراغ های روشنایی مدرن است زیرا سازگار با انواع فضاها هستند. نورپردازی سقف اتاق خواب با استفاده از چراغ ها حبابدار، شیشه ای، فلزی و … در تمامی معماری و سبک اتاق خواب ها مورد استفاده قرار می گیرد. چراغ های سقفی مدرن امروزی دارای مدل های چشمگیری هستند که برای دکوراسیون اتاق خواب ها بسیار مناسب هستند. انواع لوسترهای تک شاخه ای، لوستر های کریستالی، لوستر های ریسه ای و … می تواند در نور پردازی اتاق خواب شما تاثیر گذار باشد.

نورپردازی سقف اتاق خواب

اصول نورپردازی اتاق خواب

روشنایی اتاق خواب

آباژور ایستاده برای نورپردازی اتاق خواب
یکی از ابزار های رایج در نور پردازی استفاده از آباژورهای ایستاده است که می توان به تنهایی و یا کنار منبع های نور مختلف از آن استفاده نمود. آباژور ایستاده نسبت به آباژور های دیگر ارتفاع بیشتری دارد و بدون نیاز به میز، روی زمین قرار میگیرد. آباژور های ایستاده نور ملایمی دارند و قابلیت تنظیم میزان نور را دارند تا نور آن متناسب با میزان نور محیط تنظیم گردد. همچنین آباژور ها مکمل لوستر ها و چراغ های آویز در اتاق هستند که می توانید در راستای چیدمان اتاقتان از آن ها استفاده نمایید.

نکات نورپردازی اتاق خواب

آباپور

آباژور ایستاده

چراغ دیوارکوب برای نورپردازی اتاق خواب
چراغ های دیوارکوب برای اتاق خواب یک روش عالی برای نورپردازی و برجسته کردن سبک و معماری اتاق خواب است که می توانند تقریباً در هر جایی از اتاق نصب شوند. طراحی کلی اتاق خود را به خاطر داشته باشید و چراغهایی را انتخاب کنید که متناسب با چیدمان شما باشد. چراغ های دیوارکوب در مدل های متنوع تولید می شوند که برخی از آن ها نور کمی را پخش می کنند اما زیبایی اتاق شما را دو چندان می کنند.

چراغ دیوارکوب

روشنایی دیوارکوب

اصول نورپردازی اتاق خواب

دیوارکوب

روشنایی اتاق خواب

مقاله مرتبط : چگونه یک اتاق خواب رمانتیک و عاشقانه داشته باشیم؟

نورپردازی فضای کار اختصاصی در اتاق خواب
کار کردن در اتاقی که دارای نور کافی نیست و تاریک است روحیه شما را خسته می کند و تمرکز کافی نخواهید داشت. اگر در اتاقتان نور کافی دارید از نور طبیعی استفاده نمایید اما در صورت نیاز به نورپردازی از چراغ های مطالعه و یا نورهای سقفی و نور های مخفی استفاده نمایید تا علاوه بر نور کافی به محیط کاری شما آرامش و زیبایی بخشد.

نورپردازی محیط اداری

نورپردازی میز تحریر

نورپردازی فضای آرایشی در اتاق خواب
میز آرایش و فضای آرایشی که در اتاقتان دارید علاوه بر اینکه به زیبایی اتاقتان کمک می نماید به نور کافی هم احتیاج دارد. امروزه میز های آرایش همراه آینه های چراغ دار طراحی و تولید می شوند که نور کافی جهت انجام امور آرایشی و بهداشتی را در اختیارتان قرار می دهد. همچنین می توانید از نور های مختلف مانند چراغ های دیواری در اطراف میز آرایش و فضای آرایشی خود نصب نمایید تا نور ملایمی را در فضا منعکس کنند.

میز آرایش لامپ دار

میز آرایش گریم

نکات نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی میز آرایش

نورپردازی کنار تخت در اتاق خواب
یکی از راه های نور پردازی در تخت خواب استفاده از آباژور یا چراغ های ساده رومیزی در کنار تخت است. بهترین حالت که تقارن و نور کافی را در اتاق منعکس می کند استفاده از دو آباژور با سایز مناسب است. اما امروزه با استفاده از چراغ های آویز و دیواری در بالای تخت نور کافی در اتاق پخش می شود و دیگر نیازی به استفاده از میز در اتاق خواب های کوچک جهت قرار دادن روشنایی روی آن ها نیست.

نورپردازی اتاق خواب

آموزش نورپردازی اتاق خواب

آباژور کنار تخت خواب

آباژور دیوارکوب

نورپردازی اتاق خواب والدین

نورپردازی کمدهای لباس اتاق خواب
کمد ها یکی از اجزاء جدایی ناپذیر از اتاق خواب ها و دکوراسیون داخلی هستند . نورپردازی صحیح کمد ها سبب زیبا شدن فضای اتاق و بهتر دیده شدن فضای داخل کمد می باشد. نورپردازی کمد در صورتی که به درستی انجام شود می تواند بتعث مصرف بهینه برق باشد. روش های نورپردازی کمد در مدل های مختلف متنوع است که می توانید از لامپ های ال ای دی مخفی در لبه های بالایی کمد و یا داخل کمد استفاده نمود. همچنین می توان از چراغ های سنسور دار استفاده نمود تا در صورت باز شدن درب کمد روشن شوند.

نورپردازی کمد

نکات نورپردازی کمد

نکات نورپردازی اتاق خواب

کمد

استفاده از نور طبیعی در نورپردازی اتاق خواب
در نورپردازی اتاق خواب بهترین گزینه نور طبیعی است که از پنجره به اتاق شما تابیده می شود. در ابتدا نور طبیعی و پایه اتاق خود را در نظر بگیرید و در صورت نیاز با اضافه کردن نور های مختلف، نور مورد نیاز را تامین نمایید. با استفاده از نور های مخفی، لامپ های کوچک در نقاطی که نور بیشتری مورد نیاز است مانند تخت، میز های تحریر، فضای بازی و … نورپردازی خود را کامل نمایید. انتخاب لامپ های مهتابی برای اتاق خواب بسیار مناسب است تا با ادغام با نور طبیعی روشنایی خاصی را همراه داشته باشند.

نورپردازی اتاق خواب

روشنایی اتاق خواب

میزان روشنایی لامپ ها در نورپردازی اتاق خواب
میزان روشنایی و انتخاب لامپ ها بسته به محیط مورد نظر متفاوت است. نور های آفتابی یا مهتابی رایج ترین نورها هستند که بسته به نیاز خود می توانید انتخاب نمایید. در هنگام انتخاب لامپ اتاق خواب و فضای مورد نظر میزان روشنایی اتاق خواب را در نظر بگیرید تا بتوانید شدت نور مناسب را انتخاب نمایید. در صورتیکه انتخاب مقدار نور و روشنایی به درستی انتخاب نشود می تواند آسیب پذیر باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *