طراحی ویلا چیست؟


ویلا به انگلیسی (villa)، به ساختمان‌هایی گفته می‌شود که از چهار طرف به بیرون نما داشته باشند و معمولا در اطراف شهرها و یا در ییلاق‌ها ساخته می‌شوند؛ البته در برخی از کشورها قوانین و مقرراتی وجود دارد که امکان ساخت ویلا را در داخل شهر را می‌دهند و خانه‌های مسکونی به صورت ویلایی ساخته می‌شوند.

طراحی ویلا

مدل‌سازی و طرح‌ریزی در طراحی معماری و یا ایجاد تصویر ذهنی خیالی و یا واقع گرایانه در معماران بیشتر در طراحی ویلا نمود پیدا می کند.هنر یا فرایند نقش زدن برای نشان دادن بهترین طرح و افزودن بهترین فرم زیباشناختی سنجیده شده، خلاقیت معماری را در آرشیتکت‌های رشته طراحی و معماری مخصوصا ویلا به ارمغان آورده است.

نمونه پروژه های ویلا مدرن

نمونه پروژه های ویلا کلاسیک

نمونه پروژه های ویلا روستیک

پروژه های اجرا شده ویلا

پروژه های طراحی محوطه

پروژه های طراحی داخلی

چرا طراحی ویلا؟
مدل‌سازی و نقشه‌کشی و یا نقشه‌ریزی عنوان‌هایی هستند که در رشته معماری فقط مربوط به ظاهر ویلا نیستند؛ بلکه استفاده درست از کانسپت‌های فضایی و ترسیم تصویر ذهنی و اصول طراحی ویلا را شامل می‌شود.نقش زدن پلان ویلا، ترسیمی از فضاهای موجود، فضاهای بلااستفاده و فضاهای بکر را برای معمار به وجود می‌آورد بطوری که معمار با تجربه و با خلاقیت می‌تواند با استفاده از هوش خود و با ایده آل‌های کارفرما که وجود دارند و با ابزارهایی که در اختیار دارد پیش طرح یا اسکیس طراحی را به کارفرما ارائه دهد.

طراحی ویلا

گروه معماری ویلا۱۰۰۰ با در اختیار داشتن بهترین طراحان و آرشیتکت‌های با تجربه و با سابقه بیش از ۱۵ سال این امید را به کارفرمایان خود می‌دهد که با داشتن ۶۰۰ نمونه طراحی ویلا و ۲۵۰ پروژه ساخت و اجرای ویلا، نیازی را در هیچ یک از مراحل کار از طراحی و مشاوره و اجرا حس نکنند و با خیال مطمئن پروژه خود را به ثمر برسانند.

چگونه طراحی ویلا صورت می‌پذیرد؟
در شرکت طراحی ویلا .پس از ورود کارفرما، نمونه طرح‌های ویلا که بالغ بر ۶۰۰ پروژه طراحی است در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد؛ این مرحله که پیش نیاز صحبت است دید کلی و اطمینان خاطر بیشتری به کارفرما می‌دهد که با چه شرکتی قصد امضای قرارداد را دارد، برای شرکت ما بسیار حائظ اهمیت است.

پس از اینکه دید کلی و ترسیم ذهنی آینده طرح ویلا صورت پذیرفت، در صورت صلاح دید کارفرما امضای قرارداد طراحی پلان ویلا، طراحی نما ویلا، طراحی محوطه و طراحی داخلی و در نهایت در صورت صلاح دید و خواست کارفرما اجرا و ساخت ویلا صورت می‌پذیرد.در طول کلیه مراحل امکان مشاوره تخصصی از مشاوران مجرب ویلا۱۰۰۰ وجود خواهد داشت.

شروع اجرای طرح پلان و کانسپت اولیه ویلا
پس از امضای قرارداد؛ نحوه انجام کار،جلسات و زمان لازم برای طراحی ویلا و تفاهم اولیه، معماران ابتدا شروع به طراحی پلان اولیه ویلا می‌کنند، این پلان برگرفته از سلایق و اصول و صحبت‌های صورت گرفته انجام می‌پذیرد.انتخاب سبک طراحی‌ویلا که شامل طراحی‌ویلا مدرن،کلاسیک و روستیک می‌شود نیز شامل خواهد شد(پیشنهاد ویلا۱۰۰۰ این است که نمونه کارهای ما را که بر اساس سبک طراحی دسته بندی شده اند را دیدن بفرمایید).

پس از این مراحل،اسکیس یا طرح اولیه ویلا صورت می‌پذیرد و در ادامه برای اینکه ایرادهای احتمالی و نقطه نظرات دریافت شود جلسه‌ای گذاشته میشود و در نهایت ترسیم طرح اولیه و پلان و سبک تکمیل می‌شود.

چه وقت طراحی اصلی ویلا آغاز خواهد شد؟
پس از اینکه طراحی پلان و طرح اولیه (اسکیس) به پایان رسید، معمار طراح با استفاده از ابزارهایی که دارد (که برنامه‌ای که روی آن طراحی انجام می‌شود برنامه طراحی ۳dmax است) شروع به طراحی ویلا با استفاده از طرح اولیه و پلان می‌کند (زمان لازم این مرحله نیز توسط مدیر آتلیه به کارفرما گفته خواهد شد).در این مرحله اوج خلاقیت معماری در ویلا نمایان خواهد شد؛ هوش و حس معمار و تصویر ذهنی معماری که در ذهن دارد کمک می‌کند تا ترسیم و دیزاینی که در ذهن معمار وجود دارد با حس زیبایی شناختانه که در ذهن خود پرورش داده است در هم آمیخته شود و یک طراحی‌ویلا رویائی طبق سلیقه کارفرما ارائه کند.

پس از طراحی رندر و خروجی ویلا، کارفرما این حق را خواهد داشت تا بتواند طبق خروجی طرح ویرایش انجام دهد که ضوابط آن در قرارداد قید خواهد شد.

چه چیز را در طراحی و ساخت ویلا باید مورد توجه قرار دهیم؟
بودجه و منابع مالی را در طراحی ویلا مورد نظر قرار دهید.
شرکت طراحی ویلا‌ئی انتخاب کنید که تخصصی کار می‌کند.
همواره در روند طراحی قرار گیرید و با مشاور یا طراح خود در تماس باشید.
مجوزهای ساخت و طراحی ویلا در منطقه خود را مورد بررسی قرار دهید.
با برنامه پیش بروید و از کارشناسان کمک بگیرید.
از مشورت گرفتن نترسید و از آن به بهترین نحو استفاده کنید.
سبک طراحی ویلا و مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار دهید.
چه طراحی ویلا، برای داشتن یک ویلای زیبا، لازم و تاثیرگذار است؟
چرا طراحی ویلا، برای داشتن یک ویلای زیبا لازم و تاثیرگذار است؟
امروزه ساخت ویلا در نقاط بسیاری از کشور رایج است. اما هر خانه ویلایی با هر طرح و کیفیتی، زیبا، راحت و مورد پسند کارفرمایان نیست. در اینجاست که اهمیت طراحی در ویلا خود را نشان می دهد.

طرح خوب، زیر بنای یک ویلای لوکس و شیک است.
طراحی منطقی و هنرمندانه ویلا با توجه به خصوصیات سایت ویلا، ابعاد زمین، تعداد طبقات و خواسته های کارفرمایان شکل می گیرد. قبل از مرحله ساخت، در طرح ویلا، پلان ویلا و نمای ویلا مجسم می شوند. نرم افزارهای پیشرفته مدلسازی، افراد را قادر می سازد طرح ویلای شخصی خود را قبل از ساخته شدن ببینند و هر تغییری که می خواهند را در آن اعمال کنند.طراحی اصولی ویلا در واقع اولین و اصلی ترین قدم برای داشتن یک ویلای زیبا است و اگر این قدم اصولی و صحیح برداشته شود ساختمان ویلا زیبا، منحصر به فرد و پاسخگو به تمام نیازهای ساکنان خواهد بود.

چرا و چگونه طراحی اصولی ویلا هزینه های شما را کاهش می دهد؟
هزینه طراحی ویلا هرگز نباید اضافی به نظر آید. بلکه برعکس، هزینه ای که برای یک طرح خوب پرداخت می شود، به طور قابل توجهی هزینه های ساخت ویلا را کاهش می دهد. چرا که طراحی معماری ویلا توسط طراح با تجربه و متخصص، دارای اشکالات اندکی است و از کیفیت بالایی برخوردار است.

به همین دلیل از تغییر طرح در حین اجرا و هدر رفت زمان، انرژی و منابع مالی جلوگیری به عمل می آید.

اجرای یک طرح خوب منجر به ارزش افزوده ملک ویلایی می شود.

اگرچه سلایق متنوع و در حال تغییری در سبک های طراحی بخصوص ویلا به وجود می آید، اما برنامه فیزیکی صحیح، جانمایی اصولی فضاها و طرحی نمای متعادل و زیبا، همیشه طرفداران خود را دارد و محبوب است. پس حتی بعد از گذشت سالها جذابیت خود را حفظ می کند و باعث افزایش قیمت ویلا خواهد شد.

چه زمانی طراحی ویلا را آغاز کنیم؟
عوامل متعددی در پاسخ به این سوال دخیل هستند. معمولا بعد از خرید و آماده سازی زمین ساخت ویلا، اقدام برای طراح ویلا آغاز می شود.

فرآیند مرحله ای ویلا شامل چند مرحله از ایده پردازی کانسپت ویلا تا اجرای نقشه های اجرایی ویلا و فاز دو می باشد.

برنامه زمان بندی را فراموش نکنید.

با مشاوره با یک طراح حرفه ای ویلا می توان زمان مورد نیاز را برای هر مرحله حدودا برآورد کرد. بسته به وسعت طرح و بزرگی ویلا این زمان متغیر است.

فصل ساخت و ساز را در نظر بگیرید.

با توجه به کند شدن عملیات ساختمانی در فصول سرد و یخبندان و بارندگی، بهتر است تهیه نقشه ویلا را به این زمان ها موکول کرد و زمان مناسب ساخت را به فصول گرم و مناسب موکول کرد.

سبک‌های مختلف طراحی به همراه نمونه کار طراحی ویلا و ویژگی‌های آن‌ها؟
نمونه طراحی ویلا می تواند دامنه ای از ویلاهای لوکس و بزرگ را تا ویلاهای کوچک ویلاهای مینیمال را شامل شود.اگر شما طرفدار سادگی، تجدد گرایی و فضای باز و روشن در ساخت ویلا هستید، ما طراحی سبک ویلا مدرن را به شما پیشنهاد می کنیم.

طراحی ویلا

نمونه طراحی های ویلا مدرن در زمره کارهای شرکت طراحی ، سهم شاخصی را به خود اختصاص داده است.این نمونه ها در تمام نقاط کشور شامل پروژه های ویلایی یک طبقه، دوبلکس و تریبلکس است.هر نمونه ویلا مدرن دارای ویژگی های متمایزی بنا بر ویژگی های سایت و خواسته های کارفرما می باشد.

مدرن ویلا طراحی

با وجود تنوع ویلاها، نماهای شیشه ای وسیع، ارتفاع بلند سقف ها و فضاهای باز، روشن و دلباز را می توان در تمام انواع مدل ویلا شاهد بود. طراحی چهار نمای ویلا نیز با طرحهای منحصر به فرد و ابتکاری، تفاوت آن را با یک خانه معمولی به خوبی آشکار می کند.

طراحی ویلا لاکچری

طراحی پلان ویلایی نیز از آزادی و سیرکولاسیون روانی برخوردار است که حتی به محوطه ویلا نیز سرایت کرده و فضاسازی بیرونی را جزئی از امتداد فضای داخل ویلا می گرداند. جذابیت اتاق نشیمن ویلا یا تراسی که به یک باغ سرسبز و با طراوت دید دارد و یا مشرف بر استخر زیبایی می باشد، دو چندان است.

ویلا باید دارای استقامت ساختاری، هماهنگی با فضای طبیعی پیرامونی و زیبایی و جذابیت‌های بصری و فضایی باشد.

طراحی ویلا ویلا مدرن

ویلای مدرن – Modern Villa
ویلا مدرن گرایشی است در حوزه طراحی های ویلا که بر مبنای معماری سبک مدرنیسم می باشد.طراحی حجم، نقشه ویلا مدرن و همچنین نمای ویلا مدرن همگی در این رویکرد معماری صورت می پذیرد.

این سبک، امروزه با عنوان سبک جهانی شناخته میشود.ویلاهای مدرن متعلق به مکان و زمان خاصی نیست بنابراین مورد توجه بسیاری از فعلان حوزه ساخت ویلا قرار دارد.بدین رو در حوزه طراحی و اجرای ویلا و همچنین محوطه سازی ویلا دارای محبوبیت بسیار است.

ایده مدرن ویلا می تواند در غالب ویلا آپارتمان، ویلا یک طبقه و یا ویلا مدرن دوبلکس بروز یابد.

نمای ویلا مدرن دارای سطوح شیشه خور وسیع است و از ترکیب احجام ساده شکل می گیرد.این گشودگی فضایی همراه با بازشوهای بزرگ، فضای داخلی ویلا را روشن و سیال ساخته و آن را به محوطه ویلا پیوند می دهد.این سطوح ارتباط قوی با فضای محوطه ویلا ایجاد می کنند و حسی از سبکی به وجود می آورند.

مصالح ساخت ویلا مدرن:

مصالح ساخت ویلا مدرن عموما بتن و سیمان است و رنگ های خنثی و سفید در آن استفاده می شود.

اگرچه بتن و فولاد متریال اصلی برای بناهای مدرن هستند اما با رویکردهای معاصر و پست مدرن، از تنوعی از متریال می توان برای ساخت ویلای مدرن و اجرای نما ویلا بهره برد.

ویژگی‌های شاخص ویلا مدرن عبارتند از:

سادگی
کارکردگرایی
توجه به طبیعت و تندیس گرایی
حذف تزئینات و المان‌های زائد
شفافیت
پلان‌های باز
ترکیب احجام مکعبی و خالص
طراحی ویلا مدرن
طراحی مدرن ویلا، اصول مدرنیسم، ساده گرایی و دید جهانی به فضای مسکونی را در ساخت ویلا نمایان می سازد.

نمای ساده خانه ویلایی، فضاهای داخلی روشن و پر نور و تداخل حجمی خلاقانه، ویژگی های اصلی این مدل ویلا می باشد.

مدل ویلای مدرن با کرتین والهای شیشه ای، متریال بتن و سیمان و کشیدگی فرم ها، همچنین نقشه پلان ویلایی باز و سیرکولاسیون آزاد، دارای محبوبیت زیادی است.

اگرچه اصول اجرای ویلا مدرن مشخص است اما طرحهای ابتکاری و اتخاذ رویکردهای متنوع در به کارگیری آنها با توجه به نیاز و سلیقه ساکنان ویلا و کانسپت طرح، منجر به فرم و نمای ویلاهای منحصر به فرد می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد ویلاهای مدرن: اینجا

طراحی ویلا دوبلکس – Duplex villa design
یکی از انواع طراحی های بسیار محبوب ویلاسازی، ویلا دوبلکس است. در این نوع، طبقات ویلا به واسطه راه پله ای آزاد و غیر محصور به هم مرتبط می شوند. در واقع سقف این راه پله، سقف نهایی طبقه آخر است و از همین رو یک وید، حول آن شکل می گیرد.

ویلا دوبلکس پر طرفدارترین سبک ویلاسازی است.ویلاها در اغلب موارد برای اقامت یک خانواده هستند، بنابراین طرح ویلا دوبلکس نوع مطلوبی از طراحی به شمار می رود.سقف بلند فضای راه پله و وید ایجاد شده، باعث دلبازی و روشنی فضا می شود.

این مزیت مهمی در طراحی و اجرای ویلا دوبلکس کوچک است که از لحاظ فیزیکی و بصری به توسعه فضایی می انجامد.طبقات می توانند به صورت پیوسته از طریق یک راه پله شاخص با فرمی جذاب به هم مرتبط شوند.

راه پله المانی است که در ویلا دوبلکس مورد توجه است و باید از لحاظ ظاهری، جذاب باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد ویلاهای دوبلکس را میتوانید از لینک روبرو ببینید: اینجا

شناخت نمونه نما ویلا دوبلکس از اهمیت ویژه ای برخوردار است که گروه معماری ویلا ۱۰۰۰ توانسته است بیش از ۶۰۰ نمونه ویلا دوبلکس و غیره ارائه کند.به نحوی که در ویلا دوبلکس لاکچری، راه پله لوکس، نقطه کانونی فضای داخلی ویلا تعریف می شود.

ساخت ویلا دوبلکس در رویکردهای سنتی تا مدرن امکان پذیر است.

ویلا کلاسیک با تزئینات و دکوراسیون داخلی تجملی شکل می گیرد، در حالیکه طراحی های ویلاهای مدرن دوبلکس بر سادگی و ارتباطات فضایی تکیه دارد.

نمای ویلا دوبلکس با توجه به کانسپت طراحی و پلان ویلا دوبلکس شکل می گیرد.

ارتفاع زیاد سقف ها و شیشه بندی های گسترده که در سراسر ویلا دو طبقه ادامه دارد، از ویژگی های این نوع نما ویلا می باشد.

نمونه طراحی ویلا
هر نمونه طراحی ویلا با توجه به مکان، مساحت، سبک و خواسته های کارفرما، ویژگی های متمایزی دارد.طرح خانه های ویلایی می تواند بسیار متنوع باشد.نمونه طراحی های ویلا دامنه وسیعی از نمونه ویلاهای کوچک تا طراحی و اجرای ویلا لوکس را در بر می گیرد. ویلا با فضای سبز و طبیعی قابل توجه، به صورت نمونه باغ ویلا نمود می یابد.

در این راستا طراحی ویلا و باغ در سبک های مختلف محوطه سازی ویلا صورت می پذیرد.نمونه طراحی ویلا با توجه به ویژگی های سایت ساخت ویلا، منجر به ایجاد یک فضای اقامتی ادغام در طبیعت می شود.

آشنایی با نمونه ویلا در سبک های طراحی مختلف معماری، باعث تصمیم گیری های منطقی در پروسه طراحی و ساخت ویلا می شود.

مجموعه کارهای ما شامل طراحی با انواع سبک ها و در مناطق مختلف با شرایط خاص و ابعاد متفاوت می باشد.

در این بین نمونه پلان و نقشه ویلایی نیز مختص هر پروژه و با توجه به نیازهای کارفرمایان محترم طراحی و ارائه می شود.

طراح ویلا کیست؟
طراح ویلا فرد متخصصی است که در حوزه معماری دارای تحصیلات آکادمیک می باشد.به بیان دیگر یک آرشیتکت است که مدیریت فرآیند طراحی ویلا را به عهده دارد.آرشیتکت علاوه بر تهیه نقشه های معماری ویلا باید دید کلی راجع به اجرای سازه ویلا و تاسیسات آن نیز داشته باشد.این فرآیند شامل محدوده ای از خلق کانسپت و ایده اولیه طرح ویلا تا جزئیات معماری آن می باشد.طراح ویلا به طراحی پلان ویلا، طراحی نما ویلا و طراحی داخلی ویلا، با توجه به نیازهای پروژه و دانش خود می پردازد.

یک طراح حرفه ای ویلا تمام جوانب و اصول را در طراحی ویلا رعایت می کند.

به عنوان مثال در طراحی های ویلاهای کوچک، حداکثر استفاده از فضای داخلی و محوطه ویلا، مد نظر قرار می دهد.

طرح ویلا تریبلکس
ویلا تریپلکس فضاهای بیشتری را در ارتباطی عمودی با یکدیگر تعریف می کند.این ویلا نیز مانند ویلای دوبلکس دارای ارتباط آزاد بین طبقات است.

تفاوت با ویلا دوبلکس این است که از راه پله و ویدها، سه طبقه ویلا به هم مرتبط می شوند.

در این طراحی راه پله‌های ارتباطی می توانند در یک راستا و با یک وید مشترک اجرا شوند.

در این ویلاها طبق چیدمان فضایی پلان، در مکان‌های متفاوتی تعریف شوند.

ویلا ایرانی
ویلا ایرانی، سبک طراحی معماری محبوبی است که در حوزه طراحی و اجرای ویلا مورد توجه قرار گرفته است.گرچه ساخت ویلا به سبب ماهیت لوکس و ییلاقی خود در نقاط مختلف، تقریبا با رویکردهای مشابهی صورت می گیرد، اما فرهنگ، مذهب و شیوه زندگی مردم، خواه ناخواه، فضاسازی ها را متاثر می کنند.

طراحی ویلا سنتی با رویکردهای مدرن می تواند مبنای ویلا ایرانی قرار گیرد.

در ویلا ایرانی تلفیق ویژگی های اصلی ویلا مانند شفافیت، ترکیب احجام و ارتباط وسیع با فضای پیرامونی با سنت های معماری ایرانی ترکیب شده و منجر به طراحی ویلا ایرانی می شود.

ویلا کلاسیک
ویلا کلاسیک، طراحی لوکس و تجملی است که با الهام از معماری کلاسیک رم و یونان تعریف می شود. خصوصیاتی همچون تقارن و نظم کلاسیک علاوه بر نمای ویلا در پلان ویلا کلاسیک نیز دیده می شود.

در طراحی نمای کلاسیک ویلایی، ستون ها، سرستون ها و سنتوری ها به طور قرینه نسبت به محور اصلی که معمولا ورودی ویلا می باشد، قرار می گیرند و با جزئیات زیاد، نماینده شکوه و تمول گرایی در ساخت ویلا هستند.

اطلاعات بیشتر و نمونه کارهای ویلا کلاسیک در لینک روبرو : اینجا

طرح ویلا لاکچری
طراحی ویلا لاکچری در اصطلاح به ویلاهای لوکس و بزرگ اطلاق می شود.ویلاهای بزرگ دارای ظرفیت فضاسازی و طراحی های خلاقانه ای را دارند.اگر به دنبال ساخت ویلا لاکچری و زیبایی هستید که تمام خواسته ای شما را بر آورده سازد.

این نمونه ویلا ها در نقاط مختلف کشور، با شرایط مختلف آب و هوایی و انتظارات متنوع کارفرمایان، شکل گرفته اند.

اما همگی در یک ویژگی مشترک هستند :تجربه اقامتی لذت بخش و لوکس را برای ساکنان فراهم می آورند.

نقشه ویلا مدرن یا لاکچری بر مبنای پلان ویلایی ترسیم می شود که دارای چیدمان فضاهای بزرگ و لوکس در کنار فضاهای خدماتی است.

طراحی فضاهای تفریحی و ورزشی سهم مهمی در این پلان دارند.

طراحی داخلی ویلا لاکچری به صورت خاص و با ایده های بی نظیر، همچنین استفاده از متریال لوکس صورت می گیرد.

فضاهای بزرگ و روشن با راه پله های شاخص و زیبا، کف ها و سقف های صیقلی و براق چشم هر بیننده ای را خیره می سازد.

طراحی نما ویلا لاکچری نیز با فرم های خاص و تداخل احجام زیبا و سطوح شیشه خور بسیار شکل می گیرد.

اجرای پنجره های بزرگ و کرتین والهای شیشه ای به نمای ویلا حالت سیالی می بخشد.

ایده طراحی در ویلا
ایده طراحی از اتودهای اولیه حجم و ارائه مفاهیم جدیدی از فضاسازی نشات می گیرد.فرم‌های آزاد و محدودیت اندک در فضاسازی، اجرای ایده‌ طراحی ویلا متنوع را میسر می سازد.با دیدن نمونه ویلا طراحی و ساخته شده می توانید ایده خود را با ما در میان بگذارید.اگر ایده خاصی ندارید، فقط کافیست تصور خود را از ویلای رویایی تان بیان کنید.طراحان خلاق ما، کانسپت اولیه را به بهترین شکل برای شما خلق می کنند.

طراحی پلان ویلا
طراحی پلان ویلا جهت گیری، مساحت و ارتباطات فضاهای داخلی ویلا را تعریف می کند.ویلا باید بر مبنای ایده طراحی و سایت پلانی صورت پذیرد که حاوی توپوگرافی زمین است.بهتر است در ابتدا با دیدن نمونه پلان‌های ترسیم شده توسط گروه طراحی ما آشنا شوید.سپس یک لیست از فضاها و خواسته‌های خود را تهیه کنید و در اختیار ما قرار دهید.قرار است شما در این ویلا زندگی کنید پس علاوه بر مسائل تکنیکی، باید راحتی و رفاه شما نیز در نظر گرفته شود.

مثلا ممکن است شما نیاز به یک فضای باز برای برگزاری میهمانی ها، یک اتاق بازی و یا امکانات ورزشی و تفریحی مانند استخر باشید.جایگذاری صحیح ورودی، راهروها، راه پله و فضاهای عمومی مانند آشپزخانه و نشیمن و فضاهای خصوصی مانند اتاق خواب ها و حمام ها باید با روابط فضایی صحیح نسبت به یکدیگر صورت گیرد.

طراحی نما ویلا
طراحی نما ویلا به صورت اصولی و زیبا، ارزش ساختمان ویلا را دو چندان می کند.در هنگام ورود به محوطه ویلا، در دید اول، نمای آن است که نظرها را متوجه خود می کند.طرح نما متاثر از پلان، ایده اولیه طراحی و سبکی است که برای ویلا انتخاب کرده اید.وجود بالکن ها، تراس ها و جایگذاری و ابعاد باز شوها، تاثیر زیادی بر نما دارند.تعداد طبقات نیز به نمای آن هویت منحصر به فردی می بخشد.نمای ویلا دو طبقه حسی متفاوت از نمای ویلا دوبلکس و نمای ویلا یک طبقه می دهد.طراحی سبک ویلا به صورت کلاسیک، مدرن و روستیک، بیشترین بروز خود را در نما دارد.

تطابق نهایی نما، حجم و پلان معماری در ویلا
از آنجاییکه در حین طراحی نما و ستونگذاری، ناگزیر، تغییراتی در پلان به وجود می آید، باید هماهنگی کامل مقاطع، احجام و پلان و نماها بررسی گردد تا نقشه ویلا، آماده ارائه به شهرداری و اجرا باشند.

تهیه مدارک لازم برای اخذ جواز ساخت ویلا
این مدارک شامل نقشه‌های معماری شامل سایت پلان و طبقات، سازه، تاسیسات و دفترچه محاسبات سازه، نقشه تفصیلی زمین ویلا، مدارک مالکیت و .. می باشد.

در صورت تغییر کاربری زمین، مدارک و مجوز مربوط به آن نیز باید ضمیمه مدارک گردد.

طراحی باغچه ویلا
باغچه ویلا سکونت گاهی است که در برگیرنده یک ساختمان و باغ کوچکی پیرامون آن می باشد. وجود فضاهای طبیعی، فرآیند طراحی را تحت تاثیر قرار می دهد و به نوعی آن را با محوطه ویلا می آمیزد. وجود طراحی فضای سبز در جوار یک بنای مسکونی و یا خانه ویلایی، علاوه بر ارتقای کیفیات فضایی و تصفیه و تلطیف هوا، باعث ایجاد پتانسیلی برای کاشت گل ها و گیاهان، پرورش سبزیجات و گذران اوقات فراغتی خوش و لذت بخش می شود.

ناگفته پیداست که در شرایط امروزی که به سبب تراکم جمعیتی به ویژه در نواحی شهری، بناهای مسکونی بسیار نزدیک هم ساخته می شوند، ویلاها به همراه فضای سبز و طبیعی، در غالب باغ ویلا یا طراحی باغچه ویلا یک موهبت به شمار می آید. فضای باز پیرامون ویلا می تواند در برگیرنده فضای سبز و مبلمانی ساده بوده و فضای دنج و دلپذیری را ایجاد کند و در راستای تکمیل نیازهای فضایی ویلا قرار گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *