وقتی تصمیم به دیزاین و چیدمان سالن پذیرایی یا اتاق نشیمن منزل خود دارید، مدل و شکل آن قسمت خانه برایتان معین می‌کند که چه مدل دیزاینی برای خانه در نظر بگیرید.
همه ما دلمان می‌خواهد یک دکوراسیون زیبا و متعادل در خانه خود داشته باشیم. با این حال گاهی مسائلی مثل نقشه خانه، مانع ما می‌شود، به عنوان مثال چیدمان خانه مستطیلی و باریک یکی از رایج‌ترین این مسائل است. با مجله دلتا همراه باشید.

استفاده از وسایل گرد و دارای منحنی


در چیدمان خانه مستطیلی و باریک برای اینکه حس باریک بودن فضا را کم کنید، باید زاویه‌ها را نرم و منحنی کنید. بهترین راه این است که در دکوراسیون داخلی خود، از وسایلی استفاده کنید که شکل دایره‌ای و منحنی دارند.

وسایل گردی که برای چیدمان پذیرایی باریک به شما کمک می‌کنند عبارتند از: میز عسلی گرد، ساعت و آیینه و قاب عکس با اشکال دایره‌ای و دارای منحنی، استفاده از فرش گرد یا استفاده از فرشی که طرح آن از اشکال منحنی و نرم تشکیل شده است، آباژورهای دایره‌ای، گلدان و ….باشد.

انتخاب ترکیب رنگی مناسب


برای این که فضای نشیمن باریک خود را به مربع نزدیک کنید، باید سعی کنید از رنگ‌های روشن استفاده کنید و مرز میان دیوارها را محو کنید تا خطای دید ایجاد شود.از رنگ‌های خنثی و روشن مانند خانواده سفید، طیف روشن طوسی و سبز‌ها و صورتی‌های پاستلی روشن استفاده کنید.

استفاده از آینه


برای این که نشیمن باریک شما به شکل مربع نزدیک شود، کافی است یک آیینه را روی دیوار بزرگ‌تر نصب کنید.
به یاد داشته باشید هرچه آینه بزرگ‌تری انتخاب کنید، نشیمن باریک شما به مربع نزدیک‌تر خواهد شد.
همچنین استفاده از آینه باعث می‌شود نور در سراسر فضا بازتاب پیدا کند و خانه بزرگ و دلباز به نظر بیاید.
استفاده از آینه

نور بیشتر برای طراحی دکوراسیون


برای چیدمان خانه مستطیلی و باریک بهتر است از پرده استفاده نکنید.با این حال اگر پرده برای حریم خصوصی شما ضروری است، از پرده‌های نازک و حریری و توری استفاده کنید که اجازه می‌دهند نور به داخل خانه بتابد.

برای اینکه فضای اتاق نشیمن باریک خود را، دلباز و مربعی نشان دهید، باید از نورپردازی مناسب استفاده کنید.
تنها یک نور سقفی کافی نیست؛ از ترکیب نورپردازی موضعی، چراغ‌های دیواری و آباژورهای ایستاده یا رومیزی استفاده کنید.
نور بیشتر برای طراحی دکوراسیون

استفاده از مبلمان کم و غیرحجیم


اگر فضای کمی دارید، از وسایل زیاد استفاده نکنید. اگر اتاق نشیمن شما به شکل یک مستطیل باریک است، نباید از مبل‌های حجیم و با تعداد زیاد استفاده کنید؛ در این صورت فضای شما کوچک دیده می‌شود و دسترسی به راه رفت‌وآمد مسدود می‌شود. در این فضاها بهتر است از مبلمان ال و یا نیم ست استفاده کنید.

می‌توانید مبلمان خود را به شکلی بچینید که یک دیوار بزرگ و یک دیوار کوچک را در پشت خود داشته باشد.
مبل‌ها را روبه‌روی هم قرار ندهید. از فضای روبه‌روی دیوار بزرگ، برای تلویزیون استفاده کنید.
استفاده از مبلمان غیرحجیم

استفاده از قفسه و شلف دیواری


با ایجاد خطای دید روی دیوارها نیز می‌توانید فضای نشیمن باریک خود را به مربع نزدیک کنید. شما می‌توانید روی دیوار کوچک‌تر، از قفسه‌هایی عریض استفاده کنید تا این دیوار را بزرگ‌تر نشان دهید.

همچنین می‌توانید روی دیوار بزرگ‌تر پذیرایی باریک خود، از سطوح عمودی و قفسه‌هایی استفاده کنید که دارای ستون‌های کم‌عرض هستند. این خطای دید، به اتاق شما جلوه‌ای متعادل می‌بخشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *