همه چیز درباره اسکلت‌بندی ساختمان و انواع آنمعایب سازه‌های فلزیمزایای سازه‌های بتنیکاربردهای اسکلت بتنی اسکلت چوبیسخن پایانی
هر بنایی دارای اسکلت‌بندی مشخصی است که با توجه به بودجه و موقعیت مکانی ساختمان در نظر گرفته می‌شود. اسکلت بندی ساختمان در اصل، پایه و اساس یک ساختمان است. اگر ساختمان‌ها بر اساس نوع مصالح ساختمانی به کار رفته در آن‌ها دسته‌بندی شوند، دارای انواع مختلفی مانند اسکلت بتنی، فلزی و چوبی است. در این مطلب می‌خواهیم به طور کامل در مورد انواع اسکلت بندی ساختمان صحبت کنیم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

همه چیز درباره اسکلت‌بندی ساختمان و انواع آن

اسکلت بندی ساختمان در اصل تعیین کننده ساختار و استحکام سازه است. به طور کلی، سه نوع اسکلت متداول برای ساختمان سازی داریم:

فلزی
بتنی
چوبی
هر کدام از این اسکلت ‎بندی‌ها دارای معایب و مزایایی هستند که در ادامه در مورد هر کدام صحبت خواهیم کرد.

اسکلت بتنی
در اسکلت بتنی، در تمامی تیرهای اصلی و همچنین ستون‌های ساختمان از بتن مسلح(ترکیب فولاد، ماسه، سیمان و شن) استفاده شده است. در پله، ستون و همچنین فونداسیون از اسکلت بتنی استفاده می‌شود. بهتر است بدانید برای ساخت یک سازه بتنی عموما از بتن آرمه استفاده می‌کنند.

اسکلت فلزی
با پیشرفت تکنولوژی استفاده از اسکلت فلزی در ساختمان‌سازی افزایش یافت. اسکلت‌های فلزی انواع مختلفی دارند و برای سازه‌های با ارتفاع متغیر، مناسب هستند.

اسکلت بندی فلزی ساختمان به طبع از اسکلت بندی بتنی مقاوم‌تر است. در سازه‌هایی که نیاز به مقاومت بالا باشد، معمولا از اسکلت فلزی استفاده می‌شود. برای اتصال اسکلت فلزی از جوش و برای اجرای سقف‌های فلزی از طاق‌های ضربی یا همان تیرچه بلوک استفاده می‌شود.

میلگرد، تیرآهن، قوطی پروفیل، نبشی و ناودانی از مهمترین مقاطع فولادی هستند که در ساختمان سازی به فور استفاده خواهند شد.

برای اطلاع از قیمت به روز شده آهن آلات روی لینک زیر کلیک کنید:«قیمت آهن آلات»
مزایای ساختمان‌های فلزی
سازه فلزی

از مهمترین مزایای اسکلت فلزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکان توسعه سازه
اتصال چند قطعه به یکدیگر
امکان پیش ساخته کردن قطعات
سرعت نصب و اشغال فضای کمتر
هزینه کمتر
قابلیت کاربرد در ارتفاع زیاد
استحکام و خواص مکانیکی خوب
مقاومت بالای فولاد در برابر کشش و فشار
معایب سازه‌های فلزی
از مهمترین معایب سازه‌های فلزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ضعف در برابر حرارت (اگر دمای اسکلت ساختمان به ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد برسد، مقاومت فلز کاهش می‌یابد و تعادل ساختمان به خطر می‌‎افتد.)
خوردگی فلزات (مقاطع فولادی استفاده شده در سازه فلزی به مرور زمان دچار خوردگی و زنگ زدگی می‌شوند و از عمر مفید آن‌ها کاسته می‌شود.)
جوش نامناسب (اتصالات مقاطع فولادی با استفاده از جوش انجام می‌شود، استفاده از جوش برای اتصالات، به علت موارد مختلفی مانند قدیمی‌بودن ماشین آلات، عدم تخصص جوشکار، عدم کنترل دقیق توسط مهندسین ناظر و… ممکن است در بسیاری از موارد دارای خطا باشد و به صورت دقیق انجام نشود.)
تمایل قطعات فشاری به کمانش (با توجه به اینکه تعداد قطعات فلزی زیاد بوده و ابعاد آن‌ها کوچک است، تمایل به کمانش در این قطعات زیاد است.)
استفاده از فولاد به‌عنوان مصالح ساختمانی حدوداً از اوایل قرن ۲۰ آغاز شد و در حین جنگ دوم جهانی به‌صورت قابل‌توجهی گسترش یافت. بعد از جنگ دوم جهانی تهیه فولاد امری به‌مراتب راحت‌تر از قبل شده بود و قیمت فولاد کاهش چشمگیری داشت که این مسئله باعث شد بسیاری از طراحان از اسکلت فلزی برای ساخت ساختمان‌های گوناگون استفاده نمایند.

ویکی پدیا

مزایای سازه‌های بتنی
در ساختمان‌های با اسکلت بندی بتنی، تمامی تیرهای اصلی و دیوارهای برشی از بتن ساخته می‌شوند. در ساختمانی که اسکلت‌بندی بتنی دارد، قسمت‌های زیر از بتن ساخته می‌شوند:

تیرهای اصلی
تیرهای فرعی
پی و فونداسیون
پله
دیوار برشی
سقف
ستون
از مهمترین مزایای سازه بتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاومت بالای بتن در برابر آتش سوزی
مقاومت خوب در مقابل آب و رطوبت
نیاز کمتر به نیروی متخصص و با مهارت نسبت به سازه فلزی
نیاز کمتر به نگهداری و محافظت
قیمت پایین اجزای تشکیل دهنده بتن
قابلیت شکل دهی بالا بتن
از مهمترین معایب بتن می‌توان به مقاومت کششی پایین، انتقال گرما و سرما به داخل ساختمان، وزن تمام شده بالاتر نسبت به اسکلت فلزی، تأثیرپذیری از شرایط آب و هوایی و ضعف در برابر بارهای ناشی از انفجار اشاره کرد.

کاربردهای اسکلت بتنی
کاربرد اسکلت بتنی

موارد زیر از مهمترین کاربردهای اسکلت بتنی است:

ساخت پل‎‌ها، سد و دیوارهای حائل
ساخت سقف، ستون، کف و تیرها در ساختمان‌های مسکونی
سوله هواپیما، باند فرودگاه و همچنین پیاده روی بزرگراه‌‎ها
سازه‌های مناطق ساحلی مانند اسکله‌ها، برج بازدید و یا حتی دیوار ساحلی
اسکلت چوبی
اسکلت چوبی

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، نوع دیگری از اسکلت بندی ساختمان، اسکلت چوبی است که با توجه به شرایط آب و هوایی جغرافیایی انجام می‌شود. در بسیاری از کشورها مانند آمریکای شمالی، شمال اروپا و همچنین استرالیا از اسکلت چوبی استفاده می‌شود.

معمولا برای ساخت ساختمان‌های کوچک، از اسکلت چوبی استفاده می‌کنند؛ به این دلیل که ارزان قیمت، سبک و شکل پذیر است. البته باید به این موضوع اشاره کرد که اسکلت چوبی مقاومت پایینی در برابر آتش سوزی و بلایای طبیعی دارد. معمولاً برای ساخت موارد زیر از اسکلت چوبی استفاده می شود:

ساخت ساختمان‌های تفریحی
ساختمان‌های کشاورزی
محل نگهداری از قایق‌ها
اسطبل‌ها
ساختمان‌های تجاری کم ارتفاع و ساختمان اقتصادی
سخن پایانی
در این مطلب در مورد اسکلت بندی ساختمان صحبت کردیم. همان طور که اشاره شد، معمولا سه نوع اسکلت‌بندی برای ساختمان‌ها در نظر گرفته می‌شود و معمولا بر اساس مسائل اقتصادی، شرایط آب و هوایی، شرایط اجرا، کیفیت اجرا و درخواست کارفرما تعیین می‌شود. هر کدام از این اسکلت بندی‌ها معمولا معایب و مزایای زیادی دارند و در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *